Nowy iPad 3 vs iPad 2 : porównanie tabletów Apple

Wczoraj Apple zaprezentował swoją broń w celu utrzymania pozycji lidera na rynku tabletów. Nowy iPad, zwany też The New iPad lub iPad 3, jest urządzeniem różniącym się od poprzedniego modelu, iPad 2. Ewolucję wprowadza m.in. ekran Retina, procesor A5X i aparat iSight 5 MP. Przeczytajcie poniższe porównanie i przekonajcie się sami.

Nadciągnął 7 marca, a wraz z nim Nowy iPad. Po wielu miesiącach plotek, spekulacji i intensywnej „debaty” na temat jakie byłyby jego specyfikacje, doczekaliśmy się oficjalnej inauguracji trzeciej gereracji tabletów Apple. Nie spotkaliśmy zbyt wielu niespodzianek ze strony technicznej, choć nie możemy tego powiedzieć w odniesieniu do nazwy urządzenia… Czy warto kupić The New iPad, czy może skorzystać z obniżki ceny iPad 2?

 

Projekt

Na poziomie estetycznym, zarówno iPad 2 jak i Nowy iPad, oferują ten sam projekt z aluminiową obudowią i przodem pokrytym szkłem z białą lub czarną obramówką. Choć początkowo spekulowano o zniknięciu fizycznego przycisku Home, Apple nadal polega na „mechanice”, toteż nie znajdziemy żadnych przycisków dotykowych (może to i lepiej – unikamy przykadkowych wejść i wyjść). Wymiary nowego tabletu są niemal identyczne jak iPad 2, jedynie z niemal nieodczuwalnym pogrubieniem profilu z 8,8 do 9,4 mm. To samo dzieje się z wagą, która wzrasta od 601 do 653 gramów.

 

Ekran

Niewątpliwie jednym z elementów najbardziej wyróżniających Nowy iPad jest ekran, nareszcie Retina dzięki rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli. Oznacza to, że gęstość punktów na cal wynosi 264, podczas gdy w iPad 2 przy definicji 1024 x 768 pikseli, jest aż o połowę mniejsza – 132 ppi. Warta uwagi jest technika, do której musiał uciec się Apple, aby zintegrować 3.1 milionów pikseli na powierzchni 9,7 calowego panela IPS multitouch, tak, aby nie powstawały zakłócenia między obwodami połączeń pikseli, znajdujących się teraz dużo bliżej siebie.

 

Procesor

Innym obszarem, na który Apple położył szczególny nacisk jest CPU. Nowy iPad ma lepszy procesor, będący w stanie zapewnić odpowiednią wydajność dla dwukrotnie większej definicji ekranu. Przypomnijmy, że iPad 2 zawiera dwurdzeniowy chip A5 taktowany na 1 GHz z chipem graficznym PowerVR SGX543MP2. Firma nie podała wszystkich szczegółów technicznych dotyczących A5X – np. chociaż wiemy, że jest to Dual Core, nie określono częstotliwości. Na wyróżnienie w tym punkcie zasługuje część graficzna, która uległa znacznej poprawie poprzez załączenie Quad-Core GPU – także przynajmniej tutaj spotkamy cztery rdzenie. Pierwsze benchmarki wydajności podane w oficjalnej prezentacji, pokazują moc do czterech razy wyższą niż osiągana przez chip NVIDIA Tegra 3 – jednak aby sprawiedliwości stało się zadość, powinniście przeczytać argumenty podane przez naszego kolegę w słusznej obronie Nvidii. Co ciekawe, ten sam wykres pokazuje także dwukrotną przewagę nad Apple A5 wykorzystanym w iPad 2, co jest już wynikiem znacznie bardziej obiektywnym. Jeśli chodzi o pamięć RAM, znowu brak oficjalnych danych, jednak przewiduje się 1 GB, co byłoby kolejnym istotnym usprawnieniem w porównaniu do 512 MB poprzednika.

 

 

 

Aparat

Chociaż nie wiem ilu z Was urządza sesje zdjęciowe przy wykorzystaniu tabletu, Nowy iPad w tej kwestii ponownie powala iPad 2 na łopatki. Apple zrezygnował ze śmiesznego aparatu drugiej generacji (którego rozdzielczość pozostaje nieznana, ponoć 1.3 MP) na rzecz aparatu iSight 5 MP. Ogromny skok jakościowy, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że czujnik z przesłoną f/2.4 i wewnętrznym podświetleniem matrycy, wykona zdjęcia z mniejszą ilością szumu w ciemnym otoczeniu. iSight składa się z pięciu elementów, w tym filtra podczerwieni, wychwycającego kolory bardziej dokładnie, bez zniekształceń. Oprogramowanie posiada funkcję detektora nawet do 10 twarzy, automatyczne regulowanie ostrości i ekspozycji. iPad 2 nagrywał widea HD (720p), tymczasem Nowy iPad zarejestruje filmy w rozdzielczości 1080p, Full HD. Wisienką na torcie jest stabilizator obrazu, zapobiegający efektom niechcianych drżeń ręki. Ponadto zastąpiono kiepską przednią kamerkę 0,3 MP (VGA) na lepszy model nazwany FaceTime Camara, znany nam z iPhone 4S.

 

 

 

Łączność

To, na co czekaliśmy. Nowy iPad będzie miał łączność uniwersalną, jak to zostało wprowadzone z iPhone 4S, za wyjątkiem kilku różnic. iPad 3 oferuje HSPA+ pozwalając na prędkości do 21 Mbps upload i 42 Mbps download (wersja LTE do 73 Mbps jest zarezerwowana dla USA). Dla porównania iPad 2 jest HSPA, czyli do 14 Mbps. Inne ulepszenia obejmują dodanie technologii Bluetooth 4.0, bardziej efektywnej i wydajnej niż w poprzednim pokoleniu z wersją 2.1. Jeśli chodzi o WiFi, pozostaje przy standardowym N, chociaż zyskuje funkcję WiFi Hotspot, co umożliwia udostępnianie sygnału nawet pięciu innym urządzeniom. Bez zmian są dostępne wersje WiFi lub WiFi + 3G (4G).


 

 

Pamięć wewnętrzna

Tu nie ma żadnych niespodzianek, jak chociażby gdzieniegdzie przebąkane 128 GB. Pojemność, jaką oferuje Nowy iPad jest identyczna do znanej z wcześniejszych pokoleń, także mamy do wyboru trzy modele z 16, 32 i 64 GB.

Bateria

Apple nie podał także danych o pojemności baterii, która pogrubiła The New iPad. Wiemy tylko tyle, że procesor A5X gwarantuje bardzo niskie zużycie energii, pomimo awansu technologicznego hardware utrzymując te same czasy pracy co iPad 2, oferując do 10 godzin autonomii przy przeglądaniu Sieci za pomocą WiFi, oglądaniu filmów i czy słuchaniu muzyki oraz 9 godzin przy wykorzystaniu łączności 4G lub HSPA+. Prawdopodobnie Apple wykorzystał większą baterię od prawie 7.000 mAh zamieszczonej w iPad 2, przez wzgląd na większe zużycie energii przez ekran Retina i łącznoąść LTE.

The New iPad vs iPad 2

Najogólniej pisząc, to są najbardziej uderzające różnice pomiędzy Nowym iPad a iPad 2. W naszym porównaniu łatwo widać, że ekran, aparat i procesor są lepiej zoptymalizowane w stosunku do poprzedniej generacji tabletów Apple. Ponadto, Apple pozostawia ceny starego pokolenia dla nowego, czyli od 499 dolarów za samo WiFi 16 GB, po odpowiednio 627 , 729 i 829 USD za WiFi + 3D. Wyjątkiem będzie model 4G droższy o 129 dolarów. Jeśli zdecydujecie się jednak na iPad 2, kupicie go o 100 dolarów taniej we wszystkich wersjach.

Udostępnij

 • byki

  same byki, literówki

  • Nina Mendykowska

   Doszukałam się trzech – dzieki – poprawione :)

 • znaFca

  Z dwójki na trójkę bym się nie przesiadł, ale mając jedynkę to będzie to duży skok. Ciekawe tylko czy się wyrobią z dostawami ;)

 • Matthew

  Co do baterii to jest ona o 70% większa, posiada aż 12000 mAh.

 • hmmm

  Warte ceny!

 • eee

  Pewnie się nie wyrobią, sam zamówiłem trzy sztuki. A jak będą dobre to kilkaset dla senatu.

 • JHSAJHDJLJF

  AR JU FAKING KINDINING MI ?

 • hbc

  mam ipad 2 zreszta jedno i to samo nikt z potencialnych posiadaczy sie zwraca na to uwagi moze apart

 • mercks

  „WiFi 16 GB, po odpowiednio 627 , 729 i 829 USD za WiFi + 3D” – kurcze nie wiedziałem, że wypuścili taką wersje. Chyba muszę wymienić swojego :D

 • tablecistka

  mam IPada 2 i 3 też i nie widzę wielkiej różnicy!
  no może aparat i wyświetlacz ,,retina”.
  ale nic poza tym….

Polecane przez Twoich znajomych

InternetZona © 2010 - 2014